Změny v povinném ručení

Limity povinného ručení se zvyšují, minimální limity pro povinné ručení budou 50 milionů korun, zavede se povinné pojištění pro rychlejší elektrokoloběžky.
Měnit se má například to, kdo je odpovědný za pojištění vozidla. Nově to už nebude vlastník vozidla, ale jeho provozovatel. To ale neznamená, že povinné ručení bude moci sjednat jen provozovatel. Stejně jako doposud bude moci pojištění sjednat i jiná osoba, která má potřebu ochrany před následky pojistné události, takzvaný pojistný zájem.

Zvýšit se také mají minimální limity pojistného plnění v případě způsobených škod na zdraví, smrti nebo majetku. Ve všech případech z nynějších 35 milionů korun na 50 milionů korun.

Novela také chce rozšířit okruh vozidel, za které je nutné ručení platit. Nově to budou ta, jejichž maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h, respektive je vyšší než 14 km/h, pokud je provozní hmotnost vozidla větší než 25 kilogramů, a také přípojná vozidla. Za motorová vozidla se přitom považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Jde především o populární elektrické koloběžky či Segwaye. Zákon zároveň stanovuje, že za motorová vozidla se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Výjimku budou mít například elektrokola, protože jejich primárním zdrojem energie je šlapání, a ne pouze přípojný motor. Výjimku budou mít také zahradní traktory, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku. V momentě, kdy vyjedou mimo něj na silnici, stávají se vozidlem a musí mít pojištění.

Nadále ale platí, že při hrubém porušování předpisů po řidičích bude pojišťovna vyplacené peníze vymáhat. „Je to třeba řízení pod vlivem alkoholu a drog, provozování auta bez technické prohlídky či úmyslná škoda, Platit ze svého bude také ten, kdo nemá řidičský průkaz, má zákaz řízení či řídí auto neoprávněně, například firemní vůz bez povolení.

Konec zelené karty v ČR
Lidé také podle návrhu nově nebudou už muset mít v peněžence či přihrádkách auta takzvanou zelenou kartu jako doklad o pojištění. Policisté při kontrole jednoduše využijí online evidenci. A kontrolovat ji mohou i bez zastavování, ale pozor při cestách do zahraničí. Tam bude zelená karta stále potřeba,