První námraza a sníh

První námraza a sníh nás může potrápit hlavně na Vysočině!

Máme tady podzim a s ním i nebezpečí první námrazy a prvního sněhu. Jak se nejlépe chovat na silnicích, abychom předešli nebezpečí a vyvarovali se třeba smyku. První námrazy na cestě a prvního sníh. První sníh a první náledí znamená vždy zvýšený počtu nehod. Vždy ten první zlom počasí řidiče „překvapí“. V momentě, kdy se objeví první známky teplotních výkyvů pod bod mrazu, nebo se objeví první sníh, musí  řidiči dát nohu z plynu a také musí počítat s tím, že vozovka více klouže.

Jak se v tomto počasí vyhnout smyku?

Dnes máme spousta asistenčních systémů, které nám pomáhají bezpečně zvládnout smyk. Doporučujeme absolvovat některý z kurzů bezpečné jízdy.

Jak se vyvarovat nebezpečí?
V zimě platí opravdu víc než kdy jindy, že řidič musí přizpůsobit svou rychlost stavu a povrchu vozovky. Je to opravdu pravidlo, které leckdy zachrání lidský život. Například na dálnici D1 v prostoru Vysočiny, kde výkyvy počasí jsou poměrně zásadní, doporučujeme ubrat plyn, bezpečně projet nájezdový oblouk na dálnici. Řidič si musí uvědomit, že sjel z dálnice, kde je nejvyšší povolená rychlost 130 Km/h a najíždím na silnici, kde je nejvyšší povolená rychlost 90 km/h. A je třeba zdůraznit to slovo nejvyšší, protože to neznamená, že musím zákonitě projíždět komunikací v nejvyšší dovolené rychlosti.