Povinné ručení pro veterána

Povinné ručení pro veterána je levné
U havarijního pojištění je možností podstatně méně a cena je úměrná vzácnosti vozu.

Ve vaší rodinné flotile máte staré auto, vyplatí se z něj uděláte veterána. ale není to tak jednoduché, jak by se zdálo, protože samotný veteránský věk nestačí. Vůz musí být technicky schopný jízdy po silnici – žádný pojízdný vrak tedy status historického vozidla nezíská, i když patřičného stáří dosáhne. Druhou podmínkou je, aby auto bylo v co nejvíc původním stavu.

Za více aut jedno povinné ručení

Povinné ručení je v běžné nabídce pojišťoven i pro veterány. Jejich majitele pak může těšit, že finančně vyjde velmi výhodně. Počítá se totiž s tím, že majitelé veteránů vyjíždějí na silnice jen občas, jejich rychlost je omezená a nemají důvod k riskantní jízdě.

Většina pojišťoven cenu povinného ručení u veteránů určuje podle obdobných pravidel jako u běžných vozů – počítá se segmentací podle typu vozu, místa bydliště, věku řidiče (kritérií pro výpočet je dnes přes dvacet). U veteránů je výsledná cena nižší, zhruba 10 % běžného pojistného.

Jak z vozu udělat veterána?

K získání zelených značek s písmenem V je potřeba platná klubová testace vozu na historickou původnost a krajská testace na technickou způsobilost. Náklady jsou 4 000 až 5 000 Kč. Foto vozidla o rozměrech 6 x 9 cm, doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, původní registrační doklad k vozidlu, technický průkaz nebo jiný věrohodný doklad k vozidlu. Když má majitel více historických vozů, může získat jedny značky ke všem najednou. V provozu pak smí být vždy z celé flotily jen jeden veterán, opatřený značkami. Veteránským autem se jezdí jen výjimečně – podle regulí nesmí být používáno například k podnikání či každodenní přepravě. S vydáním značek je spojen poplatek, který je maximálně 800 korun a dostanete za něj osvědčení o registraci vozidla, tabulky RZ a průkaz historického vozidla. Veterán může jezdit i s běžnými bílými značkami. Pojišťovny uznají jeho veteránský status, pokud podstoupí klubovou testaci, kterou je třeba pravidelně opakovat (prodlužovací testace stojí obvykle od 800 do 1 200 korun).