Uběhlo pár let od doby, kdy jste navštěvovali autoškolu a znali zpaměti co by měla obsahovat povinná výbava každého auta?
Povinná výbava se u vozidel a motocyklů také často v zákonech mění, pojďme si připomenout, co vše musí každé vozidlo mít vždy, když vyjede na vozovku.
Povinná výbava vozu jsou náhradní díly, nástroje a doplňky, který musí být ve vozidle kdykoliv, kdy auto vyjede na silnici. Je dána prostřednictvím vyhlášky 341/2014 Sb. o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách vozidel na pozemní komunikaci.
Povinná výbava auta v roce 2019 a 2020:
- Autolékárničku
- Výstražný trojúhelník
- Reflexní vestu
- Prostředky na opravu nebo výměnu kola nebo náhradní kolo
Od roku 2018 již odpadla nutnost vozit náhradní pojistky a auto žárovky.
Autolékárnička
Lékárnička do auta vždy patřila a bude patřit mezi základní a nutnou výbavu vozu. V průběhu let se ale také změnilo jednotlivé složení lékárničky. Povinný obsah autolékárničky pro osobní automobily, dodávky a nákladní vozy 2019 a 2020 (platný od 1.10. 2018):
- 3x obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm)
- 3x obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm)
- 1x hladká náplast – cívka (velikost 2,5 cm x 5 cm)
- 1x škrtící pryžové obinadlo (60 x 1250 mm)
- 1x pryžové latexové rukavice
- 1x nůžky (zahnuté se sklonem, v délce nejméně 14 cm)
- 1x isotermická folie (min. rozměr 200 x 140 cm)
Od října 2018 již nemusí lékárnička obsahovat trojcípý šátek, náplast s polštářkem a plastovou roušku.
Doba expirace autolékárničky – musíme ji sledovat?
Lékárnička je platná i po datu expirace, což jistě potěší mnoho řidičů, kteří dříve zcela neporušenou lékárničku museli měnit. Ale pouze při splnění podmínky, že její součásti jsou v neporušeném stavu, nejsou znehodnocené nebo znečištěné.
Jakmile autolékárničku použijete, je důležité sledovat její čistotu, funkčnost a dobu použitelnosti jednotlivých částí. Obsah lékárničky by měl být uložen v samostatném pouzdře. Lékárničku v autě ukládejte na suché a čisté místo, které budete mít vždy snadno přístupné, nikdy nevíte, kde budete lékárničku potřebovat. Přesné znění obsahu autolékárničky obsahuje vyhláška č 2016/2018 Sb.
Výstražný trojúhelník
Bez skládacího výstražného trojúhelníku opravdu nikdy nevyjíždějte, může vám zachránit život. Správné umístění bezpečnostního trojúhelníku je vždy na okraji vozovky, aby byl pro řidiče dostatečně včas a dobře viditelný. Na silnici ve vzdálenosti min. 50 metrů za vozidlo, které představuje pro ostatní řidiče překážku na cestě. Na dálnici ve vzdálenosti min. 100 metrů od překážky. Přesné použití výstražného trojúhelníku v ČR upravuje § 26 odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb.
Reflexní vesta
Od října 2018 je v platnosti vyhláška č. 206/2018 Sb., kde je reflexní vesta ze seznamu povinné výbavy vyškrtnuta. Pokud tedy půjdete s vozidlem na technickou kontrolu a ve voze nebude reflexní vesta není to překážkou.
Ale pozor, dle zákona č 361/200 Sb. O provozu na pozemních komunikacích je řidič motorového vozidla (s výjimkou mopedu a motocyklu) povinen mít na sobě reflexní vestu, pokud se pohybuje na pozemních komunikacích mimo obec a je mimo vozidlo, které muselo nouzově zastavit. Reflexní vesta tedy ve vozidle musí být.
Kolik reflexních vest v autě vozit?
V ČR má povinnost nosit reflexní vestu pouze řidič, tzn. dle zákona vám postačí v autě jedna reflexní vesta. Doporučuje se však mít tolik vest, kolik je ve voze pasažérů. V případě nehody nebo poruchy vozidla musí na vozovku vystoupit všichni cestující, což by mohlo být bez vesty velmi nebezpečné. Každý cestující by měl mít reflexní vestu v dosahu sedadla, aby byly po ruce pro okamžité použití. V některých evropských zemích jsou vesty povinné pro všechny pasažéry vozu.
Náhradní kolo nebo prostředky na opravu nebo výměnu kola
Povinnost vozit v autě rezervu je již dávno minulostí, nyní je povinností vozit prostředky na opravu nebo výměnu kola.
Náhradní kolo, klíč na matice a příruční zvedák nejsou v povinné výbavě v těchto třech případech:
- Pokud máte sjednanou asistenční službu pro výměnu pneumatiky po celé ČR.
- Váš vůz vybaven sadou pro „bezmontážní“ opravu defektu (tzn. Bez sundání kola z auta) a kompresorem pro nafouknutí kola.
- Máte pneumatiky, které umožňují nouzové dojetí s indikací defektu.
Pokud však ani jednu ze 3 možností váš vůz nesplňuje nadále pro vás platí povinnost vozit náhradní kolo s klíčem a příruční zvedák.
Nezapomeňte také na povinnou výbavu pro vaše děti. Autosedačku musí mít každé dítě, které neměří 150 cm a neváží více než 36 kg. Bezpečnostní pás nesmí být dítěti veden přes krk, mohlo by dojít k uškrcení. Pokud i přes splňující váhu dítěte vede bezpečnostní pás přes krk dítěte použijte vždy podsedák do auta.
Povinná výbava motocyklu 2019 a 2020
- Reflexní vesta
- Motolékárnička
Obsah Motolékárničky:
- 1x hotový obvaz s 1 polštářkem
- 1x hotový obvaz se 2 polštářky
- 1x obinadlo škrtící pryžové
- 1x rukavice pryžové latexové
- 1x nůžky
Jaké postihy a pokuty vás čekají v případě, že vám bude povinná výbava v autě chybět? Jak je to s bodovým systémem v ČR?
Doporučená výbava automobilu
Kromě povinné výbavy auta se také uvádí doporučená výbava vozu. V případě že nebude v autě některou z těchto věcí mít vám nehrozí žádná pokuta, ale mnoho z těchto doporučených věcí se vám v krizových situacích v autě opravu může hodit.
- hasící přístroj
- reflexní vesty pro spolujezdce
- startovací kabely
- tažné lano
- kanystr s pohotovostní naftou nebo benzínem
- sněhové řetězy v zimním období
- škrabka a smetáček
- léky, které trvale užíváte
- alkohol tester
- silnější baterka nebo led svítilna
Kromě povinné výbavy musí mít řidič při kontrole u sebe kromě řidičského průkazu také dokumenty k vozidlu a doklad o pojištění tzv. zelenou kartu. Pro případ autonehody se doporučuje vozit s sebou také formulář o dopravní nehodě. Tento formulář se vyplňuje v případě, že u nehody není potřeba přítomnost policie. Formulář o dopravní nehodě je k dispozici na stránkách Ministerstva dopravy.
Výbava vozidla při cestě do zahraničí
Před jízdou do zahraničí si kromě informací o dálniční známce také nastudujte, jakou výbavu musí mít váš vůz v zemi, kterou budete projíždět. Na silnicích sice platí tzv. vídeňská úmluva z roku 1968, kde je uvedeno, že vozidlo má být vybaveno dle země v nichž bylo registrováno. Zákony jednotlivých zemí, ale tuto úmluvu mnohdy komplikují. Např. v Rakousku, kdy je povinností pro všechny členy posádky, obléci si reflexní vestu při vystoupení z vozidla na dálnici.
Proto při jízdě do zahraničí doporučujeme vozit v autě reflexní vesty pro všechny členy posádky, hasící přístroj a alkohol tester, v zimním období si dejte také pozor na vzorek zimních pneumatik.
Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí, nezapomeňte také na kontrolu auta před dovolenou. Strávit svojí dovolenou čekáním na odtahovou službu nebo v servise není opravdu nic příjemného. Kontrola připevnění poznávací značky vám také může ušetřit spoustu peněz a starostí, zvláště pokud máte SPZ na přání.
Jak je to s povinnou výbavou v jednotlivých evropských zemích?
Rakousko
Povinná výbava auta v Rakousku bývá velmi přísně kontrolována a také pokutována. Kromě lékárničky a výstražného trojúhelníku musí být navíc vozidlo vybaveno reflexní vestou pro každého cestujícího. Vestu by měl mít každý cestující ve svojí blízkosti, aby mohl z auta vystoupit již s touto vestou. V případě, že se do Rakouska chystáte se zapůjčeným vozem, nezapomeňte na doklad o pronájmu, nebo jiném dokladu, že vůz užíváte legálně. Mlhovky jsou v Rakousku povoleny pouze za špatné viditelnosti při dešti, mlze nebo padání sněhu. Minimální hloubka vzorku pneumatik je 1,6 mm u osobních vozidel
Slovensko
U našich východních sousedů se výbava vozu příliš neliší. Kromě reflexní vesty, trojúhelníku a lékárničky mají také stanovené období pro používání zimních pneumatik. Pokud používáte při jízdě navigaci, dejte si pozor na její umístění. Na Slovensku nesmí být GPS umístěná na předním skle vozidla, z důvodu špatného výhledu řidiče. Hloubka dezénu pneumatiky je také 1,6 mm.
Německo
Povinná výbava v Německu obsahuje lékárničku, reflexní vestu a výstražná trojúhelník, který je ale povinný pouze pro vozidla registrované v Německu. Zejména v zimních měsících s sebou nezapomeňte sněhové řetězy, které jsou ve vyznačených úsecích povinné i pro vozy s pohonem všech kol.
Polsko
Výbava vozidla v Polsku je navíc ještě doplněna o hasící přístroj, což platí ale pouze pro vozy registrované v Polsku. Pokud táhnete nepojízdné vozidlo, musí být výstražný trojúhelník umístěn na levé zadní straně vozidla. V Polsku je povinnost svítit nejen v noci, ale také ve dne.
Chorvatsko
V povinné výbavě v Chorvatsku musíte mít, stejně jako před rokem 2018 u nás, sadu náhradních žárovek. Všechna vozidla musí mít výstražný trojúhelník, pokud vezete auto s přívěsem musíte mít výstražné trojúhelníky dokonce dva. V Chorvatsku musíte ve vozidle vozit také náhradní pneumatiku a tažné lano.
Slovinsko
Povinná výbava ve Slovinsku obsahuje: výstražný trojúhelník (pokud vezete přívěs musíte mít dva trojúhelníky), lékárničku, sadu náhradních žárovek a pojistek. Hasicí přístroj je povinný pouze pro řidiče autobusů a nákladních vozidel. I ve Slovinsku je povinné celodenní svícení.
Jaká bude budoucnost povinné výbavy aut v roce 2021 a v dalších letech?
Dnešní nová moderní auta mají již mnoho bezpečnostních prvků, které je možné mít ve voze za příplatek. Návrh Evropské komise počítá s tím, že by v budoucnu měly být tyto bezpečnostní prvky ve všech nových autech povinné.
O jaké bezpečnostní prvky vozu se jedná?
- Příprava pro alkoholtestery
- Detekce únavy
- Systém automatického nouzového brždění
- Rozpoznání nepozornosti
- Asistent rychlostních limitů jednotlivých vozů
- Černá skříňka
- Systém, který bude udržovat vozidlo v jízdním pruhu
- Povinné zadní parkovací senzory nebo kamera
- Sledování tlaku v pneumatikách
Budoucnost by měla přinést mnohem větší bezpečnost na cestách, co vše ale bude součástí výbavy je stále otázkou, na jejichž odpověď si budeme muset počkat.
Zdroj obrázku: www.mdcr.cz