Nejlepší sjezdovky v Česku – ceny skipasů – příprava na hory

Hraniční pohoří
Šumava
Český les
Krušné hory
Lužické hory
Jizerské hory
Krkonoše
Orlické hory
Jeseníky
Beskydy
Bílé Karpaty

Medvědín (Špindlerův mlýn – Krkonoše)MAPA
Medvědín je dobře známý nejvyšší lyžařský vrchol skiareálu Špindlerův mlýn. Málokdo ale ví, že největší perlička je jeho horní část, kterou obsluhuje kotva. Vyhnete se dlouhým frontám u spodní stanice sedačkové lanovky a užijete více krásného lyžování. Horní část má navíc mírný sklon, proto je skvělá hlavně pro začátečníky a děti, ceník najdete na oficiálních stránkách. Sluníčku budete opravdu blízko a výhled snad nemůže být hezčí.

Horní domky (Rokytnice nad Jizerou – Krkonoše) MAPA
Horní Domky v Lysé hoře jsou perfektním místem pro pobyt na horách. Skvělé sjezdovky (například Divoká, Prudká nebo Bufetová), služby nebo třeba občerstvení. Sjezdovky jsou dlouhé a dostatečně široké (až 100 m). Pokud by vás zajímaly ceny, prohlédnout si je můžete na oficiálních stránkách.

Zahrádky (Pec pod Sněžkou – Krkonoše)  – MAPA
Zahrádky jsou sjezdovka, která si rozhodně zaslouží být v seznamu „nejlepší sjezdovky v Česku“. Je to oficiálně červená sjezdovka, tedy pro mírně pokročilé a je dlouhá 1100 metrů. Nahoru se dostanete jak klasickým vlekem, tak pohodlně čtyřsedačkovou lanovkou.

Pomezky (Horní malá Úpa – Krkonoše)MAPA
Pomezky jsou středisko a stejnojmenná sjezdovka spíše pro začátečníky, hodí se tedy i pro děti. Je to něco mezi modrou a červenou, přičemž převýšení je 200 metrů a délka sjezdovky 1000 metrů. Jednoduše k vyvezení použijete vlek, děti dětský vlek. Dochází zde k automatickému zasněžování, a tak se nemusíte bát, že by kvalita sněhu nebyla dobrá nebo by zde dokonce chyběl.

Černá hora (Jánské lázně – Krkonoše)MAPA
V Jánských lázních na Černé hoře si můžete užít několik skvělých sjezdovek, včetně běžeckých tratí, večerního lyžování i sáňkařské dráhy. Jsou tu sjezdovky různých obtížností vhodné pro všechny věkové kategorie s různými druhy lanovek a vleků, které vás vyvezou přímo nahoru. jedna z mála kabinových lanovek v ČR. Informace o cenách najdete přehledně na oficiálních stránkách.

Svatý Petr (Špindlerův mlýn – Krkonoše)MAPA
Špindlerův mlýn patří k nejvyhlášenějším skiareálům, a proto jsme zařadili ještě jednu sjezdovku, a to Svatého Petra. Každoročně sem jezdí nadšenci zimních sportů a hor obecně. Sjezdovky pro začátečníky, zkušenější i pro ty, kteří by si troufli na závodní trať Audi Race Track. Je tu i šesti sedačková lanovka, která je špičkou mezi lanovkami v Česku. Koná se tu nespočet sportovních akcí a o nádherné výhledy a skvělé občerstvení tu také není nouze.

Ještěd (Liberec – Krkonoše) MAPA
Už jste byli na Ještědu? Jestli ne, musíte to napravit, protože tady si to užijete s celkem 9 lanovkami, nespočet sjezdovkami, přičemž jedna je dokonce černá, jmenuje se Slalomák. Je tu také sáňkařská dráha a užijete si i večerní lyžování.

Plešivec (Krušné hory)  MAPA
V plešiveckém skiareálu v Krušných horách jsou také nejlepší sjezdovky v Česku, které mají jednu zajímavost, všechny mají ženská jména. Můžete tak sjet třeba modrou Veroniku, červeno-modrou Hanu nebo černou Jitku. Převýšení je tu až 306 metrů a nejdelší sjezdovka má 1820 metrů.

Deštné (Orlické hory)MAPA
Navštivte Skicentrum v Orlických horách. Sjezdovky pro začátečníky i pokročilé. Největší převýšení má černá sjezdovka zvaná Závodní a červená Sportovní, a to přesně 210 m. Pro zájemce tu mají snowpark, kde můžete vybít svoji energii a náramně si to užít. Najdete tady ale i lyžařskou školu a půjčovnu.

Dolní Morava (Orlické hory) MAPA
Dolní Morava v seznamu nesmí chybět. Večerní lyžování, celkem 8 různě náročných upravovaných sjezdovek (dohromady 10,4 km), dětský skipark, poma, kotva i čtyřsedačková lanovka, to vše je tu zaručeno.

Říčky (Orlické hory)MAPA
Lyžařské středisko se nachází asi 3 km severně od obce Říčky v Orlických horách na jihovýchodní straně vrchu Zakletý. Nadmořská výška je 752-992 m n.m. V blízkosti střediska (cca 150 m) lze zaparkovat zdarma na parkovišti, které má kapacitu 300 osobních automobilů a 15 autobusů.

Ramzová (Ostružná – Jeseníky)MAPA
Ramzovou v Jeseníkách navštivte, protože to stojí za to. Využít můžete čtyřsedačkovou lanovou dráhu (1450 m) a tři lyžařské vleky. Také jídelnu a restauraci s barem a ubytování třeba přímo u lanové dráhy. V Ramzové se nachází i nejdelší sjezdovka v ČR (Šerák – Ramzová), která měří 3 381 m.

Kouty nad Desnou (Jeseníky) MAPA
V Koutech nad Desnou na vás čeká všechno, co si jen můžete představit. Úžasné ubytování, restaurace, lyžařská škola, a hlavně zážitky z lyžování a spoustu skvělých sjezdových tratí. Pokud toužíte po opravdu dlouhé projížďce, jednu z deseti nejdelších sjezdovek v ČR najdete právě v Koutech, jmenuje se Pohodová. Délka tratě je 3 050 m a převýšení 520 m. Ceny skipasů najdete tady.

Bílá (Beskydy)MAPA
Pokud jste opravdu zkušení lyžaři a toužíte po tom vyzkoušet si trať, na které trénují závodníci, tady máte tu možnost, a to přímo na sjezdovce Červená FIS, která měří 950 m. Dále jsou tu modré a další středně těžké sjezdovky. Můžete se nechat vyvézt lanovkou, kotvou, vlekem a pro nejmenší je tu pojízdný koberec. Pokud vás zajímají ceny, mrkněte na stránky sem.

Klínovec (Krušné hory) MAPA
Klínovec se nachází ve výšce 1244 metrů a je to jeden z nejlepších skiareálů vůbec, který má ty nejlepší sjezdovky v Česku. Na své si tu přijdou všichni, děti i dospělí, začátečníci i pokročilí. Vlek a čtyřsedačka je samozřejmost a spoustu zajímavých sjezdových tratí. Ceník skipasů najdete tady.

Zadov (Šumava) – MAPA
Zadov je skiareál na Šumavě, kde najdete velké množství sjezdovek pro začátečníky, převažují tedy modré a pár červených. Právě díky ne příliš vysoké náročnosti je zde spoustu školek a lyžařských (případně snowboardových) škol. Doporučujeme pro děti a pro ty, kteří začínají.

Nezapomeňte na kvalitní vybavení a pojištění
Na hory se nevyplatí vyrazit bez havarijního pojištění, cestovního pojištění a pojištění odpovědnosti občana. Než se však na pořádnou lyžovačku vypravíte, řádně na ni sebe i lyže připravte a nezapomeňte i na kvalitní pojištění.
Lidé rizika na horách často podceňují, své by o tom mohli vyprávět horští záchranáři. Například během loňské zimní sezony zasahovala Horská služba ČR celkem v 9933 případech, nejčastěji v Krkonoších, naopak nejméně v Beskydech.
Příčinou úrazů je nejen přecenění vlastních lyžařských schopností, ale i nekvalitně připravené lyže na zimu.

Na cestu do hor je třeba připravit i auto
Výbavu se nevyplatí podcenit ani při cestě autem na hory. Nespoléhejte jen na zimní pneumatiky či náhon na čtyři kola. Vzhledem k tomu, že silnice v horách bývají v zimní sezoně pokryty sněhem či ledem, doporučujeme mít připravené řetězy a sjednat si havarijní pojištění a kvalitní asistenční služby.

Pojištění i v českých horách
Lyžaři by neměli zapomínat ani na cestovní pojištění, a to nejen na cestě do zahraničí, s ohledem na vyšší riziko je vhodné připojistit se také na české hory.
Existují speciální tarify pro cestovní pojištění v rámci ČR, které zahrnuje úrazové pojištění, nemocniční odškodné, pojištění zavazadel a hlavně pojištění odpovědnosti, které kryje případy zaviněných kolizí s jinými lyžaři na sjezdovce nebo materiální škody vzniklé karambolem.

Deset pravidel správného chování na sjezdovce podle FIS

1. Ohled na ostatní lyžaře
Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.
2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy
Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.
3. Volba jízdní stopy
Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.
4. Předjíždění
Předjíždět se může seshora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.
5. Vjíždění a rozjíždění
Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.
6. Zastavení
Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.
7. Stoupání a sestup
Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.
8. Respektování značek
Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.
9. Chování při úrazech
Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.
10. Povinnost prokázaní se
Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek, nebo účastník, ať odpovědný, nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

JAK POJIŠTĚNÍ SJEDNAT, NEBO ZÍSKAT CENOVOU NABÍDKU