Jak pojistit auto?

Potřebujete pojistit auto a nevíte, co přesně si vybrat a jakou pojišťovnu zvolit?
Váháte, zda si vybrat jen povinné ručení, nebo přidat i havarijní pojištění a připojištění?

Povinné ručení je povinné pojištění, které kryje škody způsobené cizímu vozidlu. Způsobíte-li tedy dopravní nehodu, plnění pojišťovna vyplatí z vašeho povinného ručení. Jezdit bez povinného ručení vás může přijít velmi draho. Jednak za vás nikdo nezaplatí škody, které způsobíte, a pak si na vás počká Česká kancelář pojistitelů. Česká kancelář pojistitelů spravuje garanční fond, ze kterého se hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly a provozuje informační středisko pro poškozené. Nebude-li vaše auto ze zákona pojištěno, účtuje ČKP poplatek za každý nepojištěný den. A tento poplatek je dražší než povinné ručení samotné.  Pokuty ČKP
Povinné ručení se sjednává vždy na rok, a prodlužuje se automaticky. Ukončit se musí nejpozději 6 týdnů (42 dnů) před výročím smlouvy, jinak vaše stará smlouva platí další rok. Je tedy vhodné začít na povinné ručení a jeho změnu myslet včas, ideálně již cca 3 měsíce před koncem smlouvy.

Havarijní pojištění oproti tomu je záležitost dobrovolná, ale užitečná, pokud chcete chránit i své vlastní auto, majetek v něm a své pasažéry. Havarijní pojištění se vyplatí nejen na nové auta, které mají vyšší cenu, ale i na starší vozidla. Stejně tak stojí za zvážení, jestli když vaše auto nebude vaší vinou pojízdné, unese rodinný rozpočet okamžitou investici do jiného auta.

Havarijní pojištění se obvykle také sjednává na rok, ale není problém jej sjednat jen krátkodobě, třeba na dva týdny v roce, kdy víte, že vás i vaše auto čeká náročnější období. Tím, že není dané zákonem, je s ním jednodušší pracovat.

Povinné ručení i havarijní pojištění můžete sjednat snadno. Stačí si nechat spočítat cenu online.

Každá pojišťovna má totiž jiná kritéria a podmínky, podle kterých určuje cenu ať už povinného ručení, nebo havarijního pojištění. Jedna upřednostňuje řidiče z velkých měst, jiná z vesnic. Jedna dává slevy starším řidičům, jiná se řídí třeba podle čísla popisného. Všechna kritéria mají pojišťovny zveřejněna na svých stránkách v pojistných podmínkách, což jsou dokumenty, psané malým písmem. A nejste-li fandové luštění pojistných podmínek za dlouhých zimních večerů, vyplatí se využít informací někoho, kdo už tohle porovnání provedl za vás.

Nicméně ani běžné online srovnávače neví všechno. Vyberte si tedy takový srovnávač, který si od vás vezme základní údaje a vše potřebné pak domluvíte s konzultantem, který vás kontaktuje. Že se vám nechce se s někým vybavovat? Zvažte výhody. Pojišťovny mnohdy nabízí slevy a výhody, které se do srovnávačů nepromítnou, ale konzultanti je znají a
umí s nimi pracovat. A komu by se nelíbilo ušetřit několik tisíc ročně?

Další výhodou je, že máte možnost se na cokoliv zeptat a nastavit povinné ručení i havarijní pojištění individuálně, přesně šité vám na míru. Jezdíte-li se starou Škodovkou mezi vesnicemi a po večerech se snažíte nesrazit srnku, budete mít nejspíš jiné potřeby než ti z vás, kteří podnikáte denně slalom ulicemi města a parkujete na pětníku. S tím vším si umí dobrý konzultant poradit a nastavit vám povinné ručení a havarijní pojištění tak, aby jejich kombinace pokryla všechny
nástrahy, se kterými se můžete setkat. Proč byste tedy měli platit za něco, co nepotřebujete, a naopak nemít pokryté riziko, které se vás může týkat?

Je to stejné, jako s botami. Ty, které vyhovují vašemu sousedovi, bratrovi, mamince, tchýni nebo kolegovi z práce, nemusí být tytéž, které budou vyhovovat vám. Zvažte tedy, jaká kombinace povinného ručení a havarijního pojištění by se hodila zrovna vám, a porovnejte si své možnosti.

JAK POJIŠTĚNÍ SJEDNAT, NEBO ZÍSKAT CENOVOU NABÍDKU?