S jakými auty jsou řidiči nejvíce spokojení?

Průzkum britského magazínu Auto Express s označením Driver Power je již pravidelnou každoroční záležitostí. Účastní se ho vždy tisíce majitelů, kteří prostřednictvím dotazníku hodnotí vůz zakoupený v průběhu posledních dvou let. Nejde tedy o nějaký náhodný vzorek či hodnocení novinářů. Britové potom stovky tisíc dat třídí a na jejich základě vydávají nejrůznější žebříčky od spolehlivosti až po absolutní pořadí nejlepších aut, která vlastnit. Právě druhý jmenovaný žebříček najdete na dalších stránkách.

Auto je hodnoceno v celkem devíti hlavních kategoriích – motor a převodovka, exteriér, interiér a komfort, praktičnost a prostornost, jízdní vlastnosti, bezpečnostní prvky, provozní náklady, spolehlivost a kvalita zpracování a konečně multimediální systém, konektivita a elektronika.

Na základě těchto kategorií dostane model celkové hodnocení – čím více procent, tím vyšší pozice mu náleží v celkovém pořadí. Na následujících stránkách tak najdete deset aut, se kterými jsou čtenáři Auto Expressu pro rok 2020 nejvíce spokojení.
Jaká auta se vyplatí hýčkat si v garáži? Na to hledá každým rokem odpověď britský magazín Auto Express ve svém rozsáhlém průzkumu přímo mezi majiteli jednotlivých vozů. Téměř vždy jde o přehlídku poměrně různorodých automobilů a jinak tomu není v letošním roce. Podívejte se na auta, která je dle britských řidičů nejlepší vlastnit. Nechybí ani dvě Škody.

10. Škoda Superb – celkové skóre 91,59 %


Aktuální třetí generace Škody Superb se vyrábí od roku 2015 a v minulém roce se dočkala modernizace. Ta přinesla nejen změny vzhledu, ale vůbec poprvé také plug-in hybridní variantu.
Celkově vlajková loď mladoboleslavské automobilky dosáhla na skóre 91,59 procenta. Britové chválí provedení multimediálního systému, spolehlivost nebo nízké provozní náklady (nízká spotřeba, levný servis i rozumné ceny pojistek). Hlavní výhodou však zůstává praktičnost a prostornost vozu, ostatně Superb se stal nejlepším rodinným autem letošního ročníku průzkumu Driver Power. Výtku si odnesla přední sedadla, která by mohla být podle britských řidičů pohodlnější, a také jízdní vlastnosti (nikoliv ovšem komfort jízdy samotné).
Auto Express potom v hodnocení dodává, že podle řidičů dostává vlajková loď české automobilky svému jménu. Superb lze totiž přeložit jako výborný. Celkem 13,2 procenta majitelů, což je lehce pod průměrem, ale přes všechny superlativy nahlásilo nějaký problém. Ten ve většině případů souvisí s elektronikou.

9. Hyundai Ioniq – celkové skóre 91,61 %

Na devátém místě sedí Hyundai Ioniq, tedy hybridní, plug-in hybridní nebo plně elektrický liftback korejské automobilky. Ten se vyrábí od roku 2016 a v nedávné době podobně jako Superb prošel modernizací.
Majitelé mu přiřkli o dvě setiny procenta lepší hodnocení než Superbu. Vyzdvihují především hladké fungování převodovky v kombinaci s tichým, ale rychlým motorem. A je jedno, jestli je pod kapotou hybrid, plug-in hybrid, nebo čistý elektromotor. Chvály se dočkaly i nízké provozní náklady. Další plusové body získalo auto za fungování multimediálního systému, dle Britů dokonce neexistuje v rámci průzkumu auto s lepším propojením s chytrým telefonem. Majitelé si pochvalují rovněž množství bezpečnostních prvků.
Naopak lepší by podle majitelů mohla být kvalita zpracování karoserie, omezený je rovněž výhled ven ze sedadla řidiče. Závadu na autě nahlásilo 8,2 procenta majitelů, většinou souvisela s motorem, elektronikou nebo převodovkou.

8. Lexus IS – celkové skóre 91,64 %


Lexus IS nepatří minimálně na českém trhu k nejprodávanějším a už ani nejnovějším modelům (nabízí se od roku 2013), v různých statistikách spolehlivosti se však pravidelně objevuje na čelných příčkách, a není proto překvapením, že se dostal i mezi nejlepších deset aut pro rok 2020 dle britských řidičů. A IS získalo i dílčí titul jako nejlepší prémiové kompaktní auto.
Skóre je opět o nějakou tu setinu procenta lepší než u Hyundai a Superbu (mimo jiné to ukazuje také vyrovnanost žebříčku). Majitelé vozu vyzdvihují třeba již zmíněnou spolehlivost nebo jízdní vlastnosti – od naladění brzd a řízení až po komfort. Nízké jsou rovněž provozní náklady a naopak vysoká kvalita výroby. Pohledný design nabízí auto nejen zvenku, ale i uvnitř.
Lexus výrazněji pokulhává v jediné oblasti. Tou je multimediální systém se špatnou konektivitou a ne příliš přívětivým rozhraním. Celkem 14,5 procenta majitelů potom nahlásilo nějakou poruchu, nejčastěji týkající se elektroniky.7. Toyota Corolla – celkové skóre 91,71 %


Nejlepším hatchbackem je podle britských řidičů Toyota Corolla, která do prodeje přišla teprve minulý rok. Celkové sedmé místo a skóre 91,71 procenta zformovaly především jízdní vlastnosti a jízdní komfort. Vysokého hodnocení se dočkaly i výrobní kvalita, spolehlivost, provozní náklady a design vozu.
Naopak, podobně jako u Lexusu, výtky směřují k multimediálnímu systému. Řidiči vozu rovněž udělili nižší hodnocení za praktičnost. Corolla má menší kufr a také menší množství odkládacích prostor.
Nějakou závodu nahlásilo 7,7 procenta majitelů, nejčastěji se týkají interiéru. Jak jezdí kombi odvozené od Toyoty Corolla, zjistíte zde.6. Škoda Kodiaq – celkové skóre 91,73 %


Druhá škodovka v nejlepší desítce britského žebříčku. Vedle Superbu majitelé hodnotí vysoko také SUV Kodiaq se skóre 91,73 procenta. Na trhu se model objevuje od roku 2016, ani to mu však ve vysokém hodnocení nezabránilo.
Podle průzkumu například žádné jiné auto nemá lepší výhled vpřed ze sedadla řidiče. Za vysokým hodnocením stojí i povedený design, vysoká výrobní kvalita, dobré jízdní vlastnosti, tiché motory nebo uživatelsky přívětivý multimediální systém. Vůbec nejsilnější kategorií Kodiaqu je však interiér v závěsu s praktičností a prostorností.
Kde naopak SUV ztrácí, to je nabídka bezpečnostních pomocníků a především spotřeba paliva. Ta je podle majitelů vysoká u benzinových i naftových motorů. Jeden z pěti Kodiaqů prodělal také dle průzkumu nějakou závadu, nejčastěji související s elektronikou.
Vedle Superbu a Kodiaqu se mezi 75 aut, se kterými se nejlépe žije, vešly ještě patnácté SUV Karoq a Octavia třetí generace, sedící na 34. pozici.5. Mazda CX-5 – celkové skóre 91,75 %


Druhá generace Mazdy CX-5, která se nabízí třetím rokem, si v průzkumu mezi britskými řidiči vysloužila vysoké hodnocení vyváženým skóre ve všech devíti sledovaných oblastech. Ani v jedné japonské SUV vyloženě neselhalo, nejlepšího hodnocení se mu dostalo za spolehlivost a výrobní kvalitu, počet bezpečnostních prvků a provedení interiéru. Ten je kvalitně vyroben, dobře vypadá a z vozu je také dobře vidět ven.
Vysoké hodnocení získal dále vnější design a relativně dobře jsou na tom i provozní náklady. CX-5 má sice vyšší cenu servisu, tu ale vyvažuje nižší spotřeba paliva a další náklady. Motory by dle majitelů mohly být o něco silnější, na druhou stranu ale fungují kultivovaně. Stejně jako převodovky. Vysoko pak majitelé řadí Mazdu v oblasti radosti z jízdy, což u SUV může překvapit.
13,6 procenta majitelů CX-5 reportovalo nějaký problém, ten se nejčastěji týkal elektroniky.
4. Kia Niro – celkové skóre 91,82 %

„Pokud jste spokojení se vzhledem Nira, budete na něm milovat všechno ostatní,“ píše Auto Express na adresu druhého korejského ekologického modelu v žebříčku. Kia Niro, v nabídce od roku 2016, stejně jako Hyundai Ioniq může mít hybridní, plug-in hybridní nebo elektrický motor.
Majitelé jsou u Nira, jinak nejvýše umístěného malého SUV, spokojení především s provozními náklady. Vedle nízké spotřeby jsou to hlavně náklady spojené se servisem – dle průzkumu je žádný jiný vůz ve Velké Británii nemá nižší. Podobně jako u Ioniqu platí, že všechny tři typy pohonného ústrojí jsou dostatečně tiché.
Další plusové body sbírá vůz za jízdní vlastnosti včetně řízení s dobrou odezvou, respektive množství bezpečnostních prvků, spolehlivost a provedení multimediálního systému. To je mimochodem dobré napříč všemi modely korejského výrobce.
Jak už bylo řečeno, problémově vidí majitelé především vnější vzhled vozu. Ten nicméně každý vnímá trochu odlišně. Auto Express uvádí, že necelých 12 procent aut zaznamenalo nějaký problém, nejčastěji související s elektronikou.3. Lexus RX – celkové skóre 91,98 %


Stupně vítězů otevírá Lexus RX, jinak také nejlépe posazené hybridní auto v žebříčku. Jeho celkové skóre se blíží 92 procentům a hodnocení v dílčích kategoriích minimálně částečně kopíruje již zmíněný model IS.
Tak například spolehlivost, ve které patří SUV prodávané od roku 2015 vůbec k nejlepším. Další vysoké hodnocení si vysloužila praktičnost vozu a jeho celková prostornost, stejně jako řada různých drobností usnadňující převážení dětí. Dobře se nicméně žije i vpředu – sedadla jsou pohodlná a celkové ztvárnění kabiny je příjemné na pohled i kvalitou zpracování. Lexus dále nabízí řadu bezpečnostních prvků a jeho hybridní ústrojí funguje kultivovaně a tiše.
Má japonské SUV vůbec nějakou slabinu? Dle britských majitelů jsou to multimediální systém a vyšší provozní náklady. Jinak je ale Lexus RX hodnocen veskrze pozitivně. Devět procent majitelů, tedy výrazně pod průměrem, hlásí nějaký problém s autem. Nejčastěji se to týká elektroniky.2. Peugeot 3008 – celkové skóre 92,04 %


Druhé místo a také titul nejlepšího středně velkého SUV si vysloužil Peugeot 3008. Ten je v nabídce od roku 2016, přesto se jeho vzhled majitelům dodnes neokoukal a berou ho jako jednu ze silnějších vlastností. Navíc jdoucí ruku v ruce s vysokou kvalitou výroby.
Není to ale jen o vnějším vzhledu. Peugeot je dle majitelů spolehlivý i prostorný, s řadou užitečných prvků pro rodiny s dětmi. Kladné hodnocení designu karoserie se přenáší rovněž do interiéru, kde bodují například ovladače ve stylu kláves od piana.
Co možná překvapí, je hodnocení majitelů v oblasti zábavy za volantem – v případě potřeby si lze jízdu 3008 dostatečně užít s tím, že vůz poskytuje také dobrou odezvu a celkovou kvalitu jízdy.
Pokud francouzský model někde ztrácí, je to výhled ven ze sedadla řidiče. Jednodušší by také mohlo být ovládání klimatizace. Nějakou poruchu hlásí necelých 12 procent majitelů Peugeotu.1. Kia Sorento – celkové skóre 92,05 %


První místo uniklo Peugeotu 3008 o setinu procenta. Podle Britů je tak v roce 2020 nejlepší vlastnit velké SUV Kia Sorento. Nejedná se o zcela novou generaci (více o ní zde), ale pomalu končící třetí vydání z roku 2014.
Co vyneslo korejský model až na samotný vrchol? Kombinace prostornosti a praktičnosti (ať už jde o počet odkládacích prostor, místo vzadu, nebo prvky zlehčující převoz dětí) s celkovým ztvárněním interiéru. Ani v jedné z těchto dvou kategorií totiž Sorento nenašlo mezi všemi vozy v průzkumu přemožitele. To samé platí i o komfortu sedadel.
Jen o kousek potom zaostaly jízdní vlastnosti – majitelé si pochvalují třeba fungování brzd. Už u Nira bylo zmíněno celkové vysoké hodnocení multimediálního systému ve vozech Kia, což platí i u Sorenta.
Ale i vítěz má slabší stránky. Například vyšší spotřebu paliva. Majitelé by si také uměli představit o trochu více kultivovanou převodovku. Zajímavé je, že až 23,8 procenta majitelů reportovalo se Sorentem nějaký problém, nejčastěji se týkající elektroniky. Ani to ale nezastavilo Kii v cestě na vrchol.

Zdroj: Aktuálně.cz

Start a Conversation

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *